Zadbać o zboża
Zarówno zboża jare jak i zboża ozime potrzebują ochrony chemicznej przed grzybami w czasie wegetacji. Te same choroby, które powodują straty w zbożu ozimym, występują również na formach jarych.
Pomimo krótkiej wegetacji zbóż jarych grzyby chorobotwórcze potrafią zasiedlić ich korzenie i podstawę źdźbła. Ich wczesne wykrycie w zbożu jest kluczem do skutecznego zwalczania chorób.
Do najgroźniejszych chorób grzybowych atakujących zboża należą:
- brunatna plamistość,
- mączniak prawdziwy,
- zgorzel,
- rdza brunatna i żółta,
- septorioza,
- fuzarioza.
Zasady wykonywania zabiegu chemicznego.
Zasady wykonywania zabiegu T1 są podobne jak podczas wykonywania go przy oziminach. W planowanym zabiegu należy uwzględnić m.in., jak zostało zaprawione ziarno użyte do siewu, sytuację pogodową oraz fazy rozwojowe rośliny.
Przy wyborze fungicydu trzeba zwrócić uwagę, aby wykorzystywany preparat był oparty na innej substancji czynnej niż ta, z której korzystano wcześniej. Wielokrotne wykorzystanie tej samej substancji może przyczynić się do powstania odporności w niektórych sprawcach chorób.
Lustracja upraw.
Lustrację swoich upraw należy prowadzić zarówno przed, jak i po wykonanym zabiegu. Pozwoli to na ocenę skuteczności jego wykonania i w razie konieczności w odpowiednim czasie ponownego zastosowania fungicydu.
Fungicydy należy stosować zgodnie z etykietą na opakowaniu.
Jakiego preparatu użyć? W jakiej dawce? Kiedy wykonać zabieg T1?
Zapraszamy do naszych sprzedawców, którzy udzielą informacji.