Wiosenne zasilenie
Nawożenie użytków zielonych jest głównym czynnikiem, który wpływa na skład botaniczny runi i jego trwałość. Od nawożenia zależy również produktywność i jakość użytku.
Im większa jest intensywność użytkowania łąki czy pastwiska, tym większe jest zapotrzebowanie na składniki mineralne.
Dlatego, planując nawożenie użytków zielonych, warto podzielić dawkę nawozu na tyle części, ile pokosów/wypasów planujemy. Gdy stosujemy nawozy mineralne przed każdym pokosem, rośliny mogą czerpać z gleby niezbędne minerały w każdym okresie wegetacji .
Jak zbilansować nawożenie mineralne?
Użytki zielone to uprawy o dużym zróżnicowaniu botanicznym. Każdy gatunek w runi ma swoje wymagania pokarmowe. Na szczęście większość gatunków traw adaptuje się do zmieniającej się w czasie dostępności pierwiastków.
Za najważniejsze uznaje się nawożenie przed pierwszym pokosem, czyli uzupełnienie zasobów po zimie.
Nawozy mineralne zwiększają bujność roślin, podnoszą jakość zbieranej paszy oraz zapobiegają wypadaniu z runi cennych gatunków roślin.
Wiosenne nawożenie podnosi plon w pierwszym pokosie. Wówczas, przed początkiem wegetacji, roślinom należy dostarczyć makroelementów: azotu, fosforu i potasu.
Azot przyspiesza wzrost i rozwój roślin, fosfor wpływa na zwiększenie ich plonowania, potas zapewnia prawidłowy przebieg fotosyntezy i reguluje gospodarkę węglowodanową.
Nawozy, które umożliwiają prawidłowe nawożenie użytków zielonych (zarówno łąk jak i pastwisk), ze względu na zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe i jakość plonów to nawozy wieloskładnikowe.
Te z grupy Amofosek, produkowane przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, są dobrze rozpuszczalne i przyswajalne przez rośliny. Wolno uwalniają składniki z granul, co zapobiega wymywaniu minerałów w głąb profilu glebowego.
Warto je stosować, ponieważ w każdej granuli znajduje się ten sam skład chemiczny, co przy ich wyrównanej wielkości powoduje, że użytki są równomiernie zasilone w składniki odżywcze.
Jak podzielić dawkę nawozową? Kiedy zastosować pierwszą dawkę?
Skontaktuj się ze sprzedawcami, którzy pomogą w wyborze nawozów:
- Zduny 62 721 53 00
- Krotoszyn 62 722 78 83