Trzecia dawka azotu
O uzyskaniu dużej ilości i dobrej jakości plonu ziarna decyduje optymalne odżywienie pszenicy w każdej fazie jej rozwoju.
Cel stosowania trzeciej dawki azotu.
Zastosowanie trzeciej dawki azotu wpływa nie tylko na wzrost plonu, ale również na poprawę jego jakości, poprzez zwiększenie zawartości białka i glutenu. Każda dawka azotu zastosowana w fazie końca strzelania w źdźbło, poprawia przyszłą strukturę łanu oraz pozwala utrzymać dodatkowe źdźbła kłosonośne. Natomiast niedobór azotu przyspiesza redukcję liczby źdźbeł.
Sam azot nie wystarczy!
W przypadku pszenicy o ilości pędów wegetatywnych przekształcających się w kłosy decyduje odpowiednie odżywienie rośliny nie tylko azotem, ale również fosforem i potasem. Prawidłowy rozwój roślin zapewniają również pozostałe pierwiastki tj.: wapń, siarka i magnez.
Fosfor i potas decydują o kondycji rośliny i stopniu wykształcenia źdźbeł wegetatywnych. Odpowiednie pH gleby wpływa na dostępność składników pokarmowych, natomiast magnez i siarka zwiększają odporność rośliny.
Mikroelementy równie ważne.
Mikroskładniki regulują procesy fizjologiczne roślin oraz odpowiadają za procesy sterujące wzrostem rośliny.
Stosowanie mikroelementów powinno być uzależnione od ich zasobności w glebie oraz tempa wnikania w roślinę danego pierwiastka. Źle dobrana dawka i zastosowana w nieodpowiednim terminie zaburzy naturalne fazy rozwojowe roślin, obniżając plon.
Jak ustalić trzecią dawkę azotu?
Trzecią dawkę azotu można ustalić dwoma sposobami:
- używając metod zalecanych dla drugiej dawki azotu,
- uwzględniając kryterium spodziewanego plonu ziarna.
Stosowanie trzeciej dawki azotu najlepiej podzielić na dwie części i podać ją:
- w fazie liścia flagowego,
- na kłos.
Pamiętać o planie nawożenia!
Przystępując do stosowania trzeciej dawki azotu, należy pamiętać o względach formalnych związanych z realizacją sporządzonego planu nawożenia.