Pierwsze wiosenne nawożenie

Pierwsze wiosenne nawożenie

Pierwsze nawożenie użytków zielonych wiosną powinno być wykonane przed ruszeniem wiosennej wegetacji.

 

Wybór nawozu oraz ustalenie jego dawki uzależnione jest od:

-rodzaju gleby,

-sposobu użytkowania (pastwiskowe lub kośne),

-odczynu gleby,

-zasobności gleby w składniki pokarmowe,

-intensywności użytkowania.

Azot, fosfor i potas to niezbędne składniki pokarmowe, które należy dostarczyć w pierwszej kolejności. Podanie azotu pobudzi rośliny do wegetacji, natomiast fosfor i potas odnowią rośliny po zimie.

Dawkę azotu należy podzielić na tyle części, ile przewiduje się pokosów, uwzględniając, że pierwsza dawka azotu powinna być większa od pozostałych ze względu na dużo większe zapotrzebowanie tego pierwiastka w początkowym okresie wegetacji.

Dawkę nawożenia potasem również należy podzielić na co najmniej dwie części. Potas najlepiej podać wraz z nawozami fosforowymi. Całoroczną dawkę fosforu warto rozdzielić na dwie części i zastosować część dawki wiosną a część jesienią.

Planując nawożenie użytków zielonych nie można zapomnieć o siarce, która pobierana jest przez rośliny w dużych ilościach i ma wpływ na efektywność azotu.

Do optymalnego rozwoju użytków zielonych istotny jest odpowiedni odczyn gleby. Nie prawidłowe pH gleby powoduje osłabienie wzrostu roślin oraz obniża przyswajalność składników pokarmowych.

Użytki zielone podatne są na niedobór mikroelementów tj.: cynku, boru, miedzi, molibdenu, żelaza i manganu.

Jakie nawozy najbardziej nadają się do nawożenia użytków zielonych? Jaką ich dawkę zastosować aby zapewnić optymalną ilość niezbędnych składników pokarmowych?

Nasi sprzedawcy udzielą porad i pomogą w wyborze właściwego nawozu. Zapraszamy!