Jesienny zabieg
Pogoda, zła agrotechnika, nieprawidłowe zaprawianie ziarna to główne przyczyny pojawiających się grzybów, które porażają zboża, powodując różne choroby. Jesienią najbardziej narażone na choroby są jęczmień i pszenica. W mniejszym stopniu pszenżyto i żyto.
Największe straty w plonie powoduje mączniak prawdziwy. Ale oprócz tej choroby groźne dla zbóż są także: łamliwość podstawy źdźbła, septorioza paskowana liści, fuzarioza liści i rdza brunatna. Prawidłowe rozpoznanie choroby pozwoli na wybranie odpowiedniego preparatu i skuteczne jej wyeliminowanie.
Na atak mączniaka prawdziwego najbardziej narażone są jęczmień i pszenica. Pierwsze objawy choroby widoczne są na liściach w postaci białego, watowatego nalotu, który w późniejszym etapie ciemnieje do barwy szarej. Silnie porażone liście żółkną i obumierają.
Septorioza paskowana najczęściej pojawia się w pszenicy, rzadko w pszenżycie, życie i jęczmieniu. Objawia się owalnymi, szarozielonymi plamami, które szybko żółkną. W późniejszym etapie plamy się wydłużają, powodując zasychanie liści.
Owalne lub okrągłe małe poduszeczki koloru jasnobrązowego, lekko wzniesione na liściach to objawy rdzy brunatnej. Porażone liście częściowo lub całkowicie obumierają.
Fuzarioza liści na początku objawia się zielonoszarymi a później żółtymi plamami na blaszkach liściowych. Zaschnięta plama może mieć barwę bladoróżową lub jasnopomarańczową.
Widoczne na źdźbłach zbóż plamy w kształcie kresek z brunatną obwódką to objawy łamliwości źdźbła. Choroba ta prowadzi do łamliwości źdźbła i jego wylegania.
Wykonanie jesienią zabiegu fungicydowego zabezpiecza rośliny przed chorobami grzybowymi, dzięki czemu zboża stają się odporniejsze na mróz, lepiej się rozwijają a wiosną są w lepszej kondycji.
Zapobiegać występowaniu chorób grzybowych można również poprzez: zaprawianie nasion, wysiew mniej podatnych na choroby odmian zbóż, przerwy w uprawie zbóż na tym samym polu, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych, optymalne nawożenie.
W naszych punktach sprzedaży znajdą Państwo fungicydy. Nasi sprzedawcy służą fachową radą w rozpoznaniu atakującej choroby, w wyborze odpowiedniego środka oraz ustaleniu jego dawki.
Zapraszamy do Zdun i Krotoszyna.
Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą.