Dopłaty bezpośrednie i obszarowe
Przypominamy, że wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 r. można składać do 30 czerwca 2023r. tylko poprzez internetową aplikację e-WniosekPlus – dostępną na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr.
W tym roku wprowadzono nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu – realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027.
Wprowadzone zmiany dotyczą:
-stosowania zasady wzmocnionej warunkowości, opierające się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska,
-obniżonego dolnego progu (do 1 ha) powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną,
-w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników – zniesienia limitu powierzchni gruntów, do których można otrzymywać dofinansowanie.
Wnioski można składać o przyznanie:
- interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt,
- przejściowego wsparcia krajowego,
- interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej, płatności ONW oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych,
- płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).
Nową wytyczną wprowadzoną w kampanii dopłat są ekoschematy, których jest 6. Ich realizacja jest dobrowolna. W ramach ekoschematów można ubiegać się o płatności związane z:
- obszarami z roślinami miododajnymi,
- prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie integrowanej produkcji roślin,
- biologiczną ochroną upraw,
- retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych,
- dobrostanem zwierząt,
- rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.
Więcej informacji oraz pomocy w wypełnianiu wniosku udziela nasz doradca stacjonujący w siedzibie firmy w Zdunach.
Zapraszamy do kontaktu: 62 594 83 33