Jesienny stan upraw

Jesienny stan upraw

Chwasty

Przetacznik, jasnota, fiołek, gwiazdnica, tasznik, tobołek, chaber, miotła zbożowa… To tylko kilka z chwastów, które jeszcze w tym roku mogą pojawić się w uprawach. Stanowią zagrożenie, ponieważ już jesienią konkurują z roślinami uprawnymi o światło, wodę i składniki pokarmowe, przez co uprawy mogą nie mieć przed zimą dobrej kondycji. Wejście takich roślin w zimowy spoczynek skutkuje słabym przezimowaniem i wiosennym startem.

Odchwaszczanie można przeprowadzić od siewu zboża aż do końca ich jesiennej wegetacji – wybór terminu uzależniony jest od pogody. Zabieg najlepiej przeprowadzić na młodych roślinach. Trzeba pamiętać, że zaniechanie jesiennego zabiegu skutkuje trudnościami z odchwaszczeniem wiosną.

Patogeny

Nie tylko chwasty stanowią zagrożenie. Przy sprzyjającej wilgotności i temperaturze na zbożach mogą rozwinąć się choroby grzybowe (np. mączniak prawdziwy). Warto sprawdzić swoje uprawy pod tym kątem, ponieważ na wcześniej wysianych, rozkrzewionych, czasem zbyt gęstych plantacjach zagrożenie porażeniem jest wyższe a rozwój choroby grzybowej ułatwiony.

Mszyce

Mszyce są szkodliwe w dwojaki sposób. Po pierwsze, owady te żerują przede wszystkim na intensywnie rosnących młodych roślinach. Żywią się wysysanymi z nich sokami, co skutkuje więdnięciem i wysychaniem roślin. Po drugie, mszyce są wektorami wielu chorób wirusowych roślin (np. wirusa żółtej karłowatości jęczmienia) i przenoszą choroby z jednej rośliny na drugą. Występowaniu mszyc sprzyjają ciepłe dni o umiarkowanej wilgotności.

Zwalczanie mszyc należy przeprowadzić po zauważeniu na plantacji pierwszych osobników.

Polecane środki ochrony roślin

Zachęcamy do rzetelnej i regularnej lustracji upraw i kontaktu z nami, gdy coś będzie Państwa niepokoiło.

  • Zduny 62 721 53 00
  • Krotoszyn 62 722 78 83