Wiosenne nawożenie.

Wiosenne nawożenie.

Azot to najważniejszy składnik plonotwórczy, ponieważ spośród wszystkich składników pokarmowych w największym stopniu wpływa na zwiększenie masy plonu.

Dobór odpowiedniej dawki azotu jest bardzo ważny, ponieważ:

  • nadmiar azotu – powoduje słabe zimowanie roślin, wyleganie łanu, nierównomierne i opóźnione dojrzewanie, zwiększenie podatności roślin na choroby i szkodniki oraz może przyczynić się do pogorszenia wartości biologicznej i technologicznej plonów,
  • niedobór azotu – hamuje wzrost roślin, rośliny są słabo rozkrzewione a liście szybko zasychają i opadają.

Dawkę azotu należy dostosować w zależności od stanu ozimin.

W przypadku plantacji, na której rośliny są silnie rozkrzewione, dawka azotu nie może być zbyt wysoka. Najlepiej wtedy bazować na nawozach zawierających azot w formie amonowej (np. Saletra amonowa Anwil, Pulan®, ZAKsan®) lub amidowej (np.Pulrea®, Pulgran®).

Gdy rośliny zostały wysiane w opóźnionym terminie lub plantacja jest przerzedzona i zależy nam, by rośliny dobrze się rozkrzewiły, to należy bazować na nawozach o jak największym udziale formy saletrzanej (np. Saletrzak 27 standard, Canwil z magnezem, Salmag® ).

Skuteczne nawożenie azotem.

By nawożenie azotem było skuteczne, przed ruszeniem wegetacji należy sprawdzić zasobność gleby w pozostałe składniki pokarmowe, takie jak: potas, fosfor i wapń. Niedobór tych makroelementów sprawia, że rośliny nie wykażą swojego potencjału plonowania, a efektywność zastosowanego nawożenia będzie niska. Przed ruszeniem wegetacji warto także uzupełnić magnez i siarkę, aplikując doglebowo siarczan magnezu. Oba pierwiastki bardzo dobrze wpływają na skuteczność nawożenia azotowego.

Nasi sprzedawcy udzielą wszelkich informacji odnośnie nawożenia azotem, pomogą ustalić odpowiednią dawkę oraz wybrać właściwy nawóz.

Zapraszamy:

62 721 53 00 Zduny

62 722 78 83 Krotoszyn