Resztki roślinne
To nie tylko słoma.
Resztki roślinne to pozostałości po zbiorach roślin uprawnych. Ich ilość i jakość różni się w zależności od gatunku, ale również od kierunku użytkowania danej rośliny.
W przypadku skoszeniu kukurydzy na kiszonkę, na polu pozostaje ściernisko, a po kukurydzy użytkowanej np. na ziarno, po wymłóceniu poza ścierniskiem pozostaje spora masa odpadów.
Resztki roślinne to problem pozostający nie tylko po uprawach rolniczych, ale również ogrodniczych i sadowniczych.
Niezależnie od rodzaju i ilości pozostałości
należy zaplanować ich zagospodarowanie.
Pozostawienie resztek roślinnych na polu/w sadzie przez dłuższy okres czasu stanowi zagrożenie, ponieważ są doskonałym środowiskiem do rozwoju i zimowania:
- grzybów (m.in. z rodzaju Fusarium, które są źródłem szkodliwych dla zwierząt i ludzi mykotoksyn),
- bakterii,
- szkodników (w tym groźnej dla upraw kukurydzy omacnicy prosowianki).
Zrób porządki – ułatw dekompozycję.
Poprzez odpowiednio dobrane zabiegi agrotechniczne można przyspieszyć rozkład. Jednak nie wszędzie można dokładnie rozdrobnić resztki roślinne, a w uprawach sadowniczych nie ma możliwości wymieszania ich z glebą.
Aby przyspieszyć i usprawnić proces rozkładu resztek roślinnych warto zastosować odpowiednie środki mineralizujące.
Wybierając środek do mineralizacji warto również sprawdzić, czy poza przyspieszeniem procesu dekompozycji oraz poprawy żyzności, jest w stanie ograniczyć rozwój patogenów (w tym również grzybów z rodzaju Fusarium).
Pomocy w wyborze środków do mineralizacji, ustaleniu dawek w zależności od rodzaju uprawy oraz wszelkich informacji udzielają Sprzedawcy.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz wizyt w naszych sklepach:
- 62 721 53 00 Zduny
- 62 722 78 83 Krotoszyn