Nawożenie ozimin
W tym roku ustalenie dawki nawozu będzie trudniejsze niż w ostatnich latach.
Spowodowane jest to dużą ilością opadów, które wymyły większość składników odżywczych w głąb profilu glebowego. W praktyce oznacza to, że na głębokości do 30 cm (czyli tej, gdzie znajdują się korzenie młodych roślin) brakuje niezbędnych do ich wzrostu minerałów.
Szacuje się, że w warstwie gleby sięgającej 30 cm głębokości pozostało raptem 5-6 kg azotu (tymczasem pszenica na wyprodukowanie tony ziarna ze słomą potrzebuje 25-30kg).
Również kationy: magnez, wapń, siarka czy potas zostały wymyte i nie będą dostępne dla rozwijających się roślin.
Jakie nawozy stosować?
Przede wszystkich te, które będą uzupełniały brakujące kationy, np. ESTA® Kieserit, Korn – Kali®, siarczan magnezu czy nawozy z grupy Luboplon®.
Nie należy zwlekać i narażać ozimin na szkodliwe niedobory. O ile warunki panujące na polach pozwolą, można już wyjechać z nawozami.
Nawozów nie wolno stosować na okrywę śnieżną oraz zamarzniętą glebę, koniecznie trzeba omijać zastoiska wodne.
Te osoby, które nie zdążyły przeprowadzić wapnowania po żniwach lub chcą utrzymać pH na odpowiednim poziomie, mogą rozsiać wapno nawozowe. Do wiosennego stosowania polecamy granulowane wapna węglanowe. Poza regulowaniem odczynu gleby dostarczają roślinom niezbędnych im kationów wapnia.
Przy zastosowaniu nawozów zawierających azot należy zachować ostrożność. Niedobór tego składnika zmniejsza plony, nadmiar stanowi zagrożenie dla środowiska. Dlatego warto stosować nawozy azotowe od 1 marca.
Jak ważne jest dostarczenie azotu?
Na przykładzie pszenicy ozimej widzimy, że:
- odżywienie tym składnikiem decyduje o liczbie kłosów,
- im lepsze zaopatrzenie roślin, tym większa w nich zawartość białka,
- azot wpływa dodatnio na ilość suchej masy.
Azot jest pierwiastkiem, który jest mobilny w glebie. To oznacza, że w przypadku, gdy nie zostanie pobrany przez rośliny, będzie przenikał w głąb profilu glebowego. To zjawisko nasila się w latach obfitujących w opady deszczu.
Wiosną warto sprawdzić zasobność gleby w azot mineralny. Planując nawożenie tym składnikiem należy określić potrzeby pokarmowe plantacji oraz uwzględnić azot w glebie (w tym szacowany, „wypłukany” brak).
Pobieranie azotu przez roślinę jest warunkowane przez panujące temperatury. Warunki, które panują wczesną wiosną uzasadniają stosowanie nawozów zawierających formę azotanową nawozu lub formy azotanową i amonową w równowadze.
Skontaktuj się ze sprzedawcami, którzy pomogą w wyborze nawozów:
- Zduny 62 721 53 00
- Krotoszyn 62 722 78 83