Przygotowanie stanowiska
Żniwa dobiegły końca. Teraz czas na przygotowanie się na nowy okres wegetacyjny.
Zboża powinny być już częściowo rozkrzewione przed spoczynkiem zimowym, aby dobrze przezimowały i miały szybszy start na wiosnę. Tylko rośliny prawidłowo odżywione od początku wegetacji są w stanie przetrwać zimę oraz zbudować wysoki plon.
Właściwy odczyn gleby to podstawa do prawidłowego pobierania przez rośliny składników pokarmowych, gdyż to odczyn gleby decyduje o jej strukturze, dostępności składników pokarmowych a także rozwoju mikroorganizmów ułatwiających roślinom dostęp do składników pokarmowych.
Fosfor i potas to najważniejsze składniki, jakie powinny być dostarczone przedsiewnie zbożom ozimym. Fosfor wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, szybszy start wiosną, lepsze pobieranie azotu oraz większą liczbę zaziareń kłosów. Potas reguluje gospodarką wodną rośliny, ma wpływ na lepsze pobieranie azotu oraz zwiększa odporność roślin na choroby. Nawożenie tymi pierwiastkami najlepiej wykonać pod orkę siewną lub uprawki pożniwne i dobrze wymieszać z glebą.
Zboża ozime jesienią mają nieznaczne zapotrzebowanie na pierwiastki tj. azot, magnez i siarkę. Ilość azotu, która pozostaje po zbiorze roślin oraz jego dostępność z bieżącej mineralizacji, zazwyczaj wystarcza na jesienne pokrycie zapotrzebowania. Jednak należy zwrócić uwagę na to, aby go nie zabrakło roślinie, gdyż jego niedobór skutkuje niedożywieniem i słabym rozwojem roślin, powodując ich obniżoną zimotrwałość. Natomiast magnez i siarka decydują o przemianie azotu. Nawożenie tymi składnikami można podzielić na dwie części: pierwszą w mniejszej dawce zastosować przedsiewnie a drugą dawkę – późną jesienią lub wczesną wiosną.
Nawozy nadające się do przedsiewnego nawożenia zbóż ozimych znajdą Państwo w naszych punktach sprzedaży.
Zapraszamy do naszych sprzedawców, którzy udzielą porad w wyborze odpowiedniego nawozu oraz ustaleniu jego dawki.